Anasayfa

Bu dersimizde strip_tags komutunun php ile kullanımını ve parametrelerini ve uygulamalarını göreceğiz. İlk başta komutun kullanımı için php.net te yardım dosyasına yani manuele giriyorum. Strip_tags ile ilgili sayfayı açıyorum. Burda komutun php4 ile 5 te zaten aktif olduğunu görüyoruz. Html tagların temizlenmesine yarayan bir fonksiyon.

İlk paremetre olarak html tagların temizlenmesini istediğimiz metin ifadeyi  veriyoruz. Eğerki bazı taglara izin vermek istiyorsak bu taglarıda ikinci parametre olarak opsiyonel olmak üzere verdiğimizde Bu metin içerisindeki html tagları temizleyip bize normal metin haline dönüştürmüş oluyor.İşte bu komutun kulllanımını teker teker inceleyelim.

a.php adında bir dosya oluşturuyorum. Php dosyasının içerisine php taglarımı kapatıp açtıktan sonra bir metin değişken tanımlıyorum. Metin isminde değişkenimi tanımladıktan sonra içine içerisinde html taglar olan bir tane metin ifade giriyorum.

$metin  = '<p>Deneme Paragrafı.</p><!-- Yorum --> <a href="#baglanti">Linkli metin</a>';

Şöyle bir bakarsak metnimizin içerisinde paragraf <p> tagı html yorum tagı <!-- --> a href yani link tagı barındırır şekilde duruyor.

Burdaki ifadeleri temizlemek için strip_tags komutunu kullanıyorum. Şimdilik herhangi ek bir paremetre vermeden ilk parametre olan metin ifade parametresini vererek kullanalım ve sonucunu görelim. Bu sayfayı browserdan çağırdığımda sayfanın kaynağını görüntülediğimde metin içerisindeki html tagların temizlendiğini görüyorum.

<?php
$metin = '<p>Deneme Paragrafı.</p><!-- Yorum --> <a href="#baglanti">Linkli metin</a>';
echp strip_tags($metin);
?>

Yalnız şu hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Burdaki linkte linkin tamamı iptal edilmezken sadece Link iptal edilip geriye linkin verildiği metin kaldı. Yani şu gördüğümüz blok tümden yok olmak yerine sadece link tagı iptal edilip burası metin olarak elimize geçmiş oldu.

Biz işte bu tanımladığımız fonksiyonda ikinci parametre ile izin vermek istediğimiz taglarıda belirtiriz. Mesela bu metin içerisinde linklerin kaldırılmamasını istiyorsam. İkinci parametrem olarak izin verilen taglarda <a> yani link bağlantısını sağlayan taga izin verebilirim.

<?php
$metin = '<p>Deneme Paragrafı.</p><!-- Yorum --> <a href="#baglanti">Linkli metin</a>';
echp strip_tags($metin,'<a>');
?>

Bu sefer sayfanın kaynağını görüntüle dediğimizde paragraf ve yorum tagları gitmişken link tagı olan a href tagının mevcut şekilde korunduğunu görüyoruz. Birden fazla taga izin vermek istersek bu tagları yanyana yazmak suretiyle izin verme işlemini gerçekleştirebiliriz.

<?php
$metin = '<p>Deneme Paragrafı.</p><!-- Yorum --> <a href="#baglanti">Linkli metin</a>';
echp strip_tags($metin,'<p><a>');
?>

Sayfayı tekrar yenilediğimde paragraf tagının ve link tagının korunduğunu görüyorum. İşte bu şekilde istediğimiz html taglarına izin verip istediklerimizi iptal edebiliriz. strip_tags kullandığımızda bir diziye sahip olduğumuzu düşünelim. metin isminde birden fazla indisi olan bir ifademiz olsun. İşte strip_tags komutunu tek tek bu dizinin her bir elemanına uygulayabiliriz.

<?php
$metin[] = '<p>Deneme Paragrafı.</p><!-- Yorum --> <a href="#baglanti">Linkli metin</a>';
$metin[] = '<table>tablo lu metin</table>';
$metin[0] = strip_tags($metin[0]);
$metin[1] = strip_tags($metin[1]);
print_r($metin);
?>

İlk seçeneğimiz bu şekilde. Tüm tagların temizlenmesini istiyorsak izin verilen tagları kaldırarak burdaki gibi html tagların yine temizlenmesini sağlayabiliriz. İşte yeni ifademi yazdıracak olursam metin ifadesinin çok boyutlu dizisinde her bir indis değerleri temizlenmek suretiyle ilgili fonksiyonumuz uygulanmış oldu. İşte bu şekilde uğraşmak yerine bir diziye strip_tags komutunu kullanmamız gerekiyorsa diğer bir fonksiyonumuz olan array_map fonksiyonunuda kullanabiliriz.

strip_tags dedikten sonra metin ifadesini buraya eklersek


<?php
$metin[] = '<p>Deneme Paragrafı.</p><!-- Yorum --> <a href="#baglanti">Linkli metin</a>';
$metin[] = '<table>tablo lu metin</table>';
$metin = array_map('strip_tags',$metin);
print_r($metin);
?>

sayfamızı çağırırsak ve bu işlemin sonucunda oluşan diziyi tekrar aynı diziye atarsak aynı işlemide çok rahat bir şekilde gerçekleştirebiliriz. İşte bu mantıkla burdaki metin ifademe eğerki dizi halinde bana dönüyorsa tek tek uygulamak yerine direk array map fonskiyonu ile strip tags fonksiyonunu tüm diziye uygulayabiliriz.

İşte strip_tags komutuyla bir metin içerisinde bulunan html tagları temizleyebilir istediğimiz belirli taglarada izin verebiliriz.


Sitenize Aşağıdaki kodlari ekleyerek videoyu izletebilirsiniz
Bu Sayfayı İmleyebilirsiniz : Bookmark and Share
Videoya Henüz Yorum Yazılmamış
İlgili Dosya Bulunmamaktadır
Adınız, Soyadınız
Mail
Telefon
Adres
Referans

Kullanıcı Girişi

Kullanıcı Adı :
Şifre :
Ücretsiz Üyelik Şifre Hatırlatma